8 Mart 2012 Perşembe

Aileden ve çocuktan sorumlu devlet bakanı yoğun iş trafiği yüzünden adını hatırlayamadığım üniversiteye yardımcısını göndermiş. Konu haliyle 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü. Konuşma sırası bakan yardımcısı olan güzel hanfendi de, ama o da nesi Deniz Gezmiş paltosu giymiş bir delikanlı çıkmış bağırıyor. 
-Bakan bizim üniveristemiz de konuşamaz, AKP kadın haklarını asla savunamaz, sizleri üniveristemiz de istemiyoruz, felan fıstık gibi sloganlarla hökümete veriyor veriştiriyor. (aslanım benim) (kadına ve çocuğa ve sakata pozitif ayrımcılığı anayasaya 12 Eylül referandumuyla kazandırılmıştır)
Ve ardından salondan destek alkışları dalgalar halinde geliyor, durdurmak imkansız. Sonrası bildiğimiz sahne. Protestocu gençler salondan çıkarılır sükunet sağlanır vs.
Protesto hakkı kutsaldır ve gereklidir; fakat gelin görün ki böyle saçma bir nedenle protesto etmek yobazlık değildir de nedir?
Hükümet’ten birileri gelmiş haydin konuşturmayalım. Bakanın hangi nedenle konuşma yapacağı önemli değil, biz konuşturmayalım da gerisi mühim değil. (Ortalıkta bakan da yok zaten)
Hükümetin kadınlar ile ilgili çalışmalarını yeterli bulmuyoruz ya da onaylamıyoruz, şeklinde protesto edebilirsin bakanı. Fakat, AKP kadın haklarını savunamaz demek ne demek. Kim savunur kadın haklarını? Herkes savunur, savunması gereken herkes savunur. Bu AKP’de olur CHP’de olur ben de olurum.
Deniz Gezmiş paltosunu giyip solcu olduğunu sanmak böyle bir şey sanırım. Netice tatlı su solculuğu.
Neyse, gençler protestolarını, söyleyeceklerini bağırdılar, diğer dinleyiciler onlara desteklerini verdi ve protestocular çıkarıldılar salondan. Ve salondaki kadın ağırlıklı dinleyicilerde alkışlamayı kesitiler, ama bu sefer çığlık atmaya başladılar. Neden? Çünkü kürsüye Kıvanç Tatlıtuğ çıktı ve protestoya topyekün destek veren kızlarımız kendilerinden geçtiler. Hopalla fadime noldu şimdi? Hani 8 Mart, emekçi kadınlar, Akp savunamaz, haklar, kadın? Hepsi yalan oldu. Bildiğin yalan oldu ve üzerine sifon çekildi. Farklı bir boyuta geçildi neticede.
Yazık çocuk kürsüde zor konuştu. Protesto yüzünden değil. Sözüm ona muhalif kızlarımız kürsüyü işgal ettiler Kıvanç dostumuzla foto çekinebilmek için. Çocukta arkasına bakmadan kaçtı.
Garip ülkeyiz, haliyle gençliğimiz de garip.
Ha bu arada Aile ve kadından sorumlu bakan konferansta yoktu, bunu daha önceden belirtmiştim. Ama Deniz Gezmiş paltolu yoldaş bunu bilmiyordu. Olsun bilmemek ayıp değil, kalkıp bağırmamak ayıp.
Bu arada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mutlu olsun tüm emekçi kadınlara.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder