25 Mayıs 2011 Çarşamba

Oğuz Atay'ın Evi

Oğuz Atay'ın bir dönem yaşadığı ev yıkılıyormuş. Malum, Oğuz Atay Tutunamayanlar'ın yazarı. Bir bakıma gerçekten tutunamamış olacak böylece. Elin gavuru sanatçısının oturduğu evi, yemek yediği lokantayı, arkadaşlarıyla otorup hoşbeş ettiği kafeyi müze haline çevirir, kakasını yaptığı lağzımlığı iki kat korunaklı kurşun geçirmez camlar arkasında sergiler ve bu şekilde o kişileri tarih'in bir köşesine sıkı sıkıya "Tuttutur" biz de yıkarız, yerle yeksan eder unuttururuz. Zaten okumuyoruz, okumaktan hazetmiyoruz, hiç olmazsa sevgili kardeşim yıkmayalım da meraklısı gelsin adamın/kadının evini ziyaret etsin, tanısın, özümsesin filan. Çok mu zor şimdi bu Allah aşkına.

Biz ancak ülke kurucusunun oturduğu evleri restore eder, hayatında hiç ziyeret etmediği şehirlerde " Ulu Önderimiz Burada Oturmuştur" şeklinde afilli tabelelar asarak, bilmem hangi camiaya/kurumlara vs. yaranmaya çalışırız.

Düşünüyorum da Kafka, Tolstoy, Camus gibi değerler iyi ki bu topraklarda yaşamamış, yoksa onların evlerini de yıkar otopark yapardık. Kamu hizmeti dediğin böyle olur işte.


M.a

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder