30 Aralık 2009 Çarşamba

Balinaların intiharı (Mehmet Ziya Gökalp)

Zaman zaman okyanusa kıyısı olan ülkelerin sahillerinde dev balinaların toplu halde intihar ettikleri görülür. Bunun nedeni tüm araştırmalara rağmen net olarak ortaya çıkmaz. Kimisi denizlerin kirliliğini, kimisi artan deniz trafiğinin yarattığı stresi neden olarak gösterir. Ama asıl gerçek nedir, henüz bilen yok ve bu bilinmezlikle de balinalar ölmeye devam ediyor.

Aynı bilinmezlik eczacıların yaptığı bir günlük kapatma eyleminde de söz konusu. Eczacılar, ilaç fiyatlarının ucuzlaması konusu gündeme geldiği ilk dönem, karşı taleplerinde haklıydılar. Çünkü düşen ilaç fiyatları, stokları dolayısıyla ciddi kayıplar yaşamalarına neden olacaktı. Bu zararlar mali yapılarını bozabilirdi. Bu durum itirazlarını anlamlı kılıyordu.

Ama konu burada kalmadı.

Düşen ilaç fiyatlarında elde edecekleri düşük kar oranları da artık onları tatmin etmemeye başlamıştı. Üstelik şimdi bir indirim daha olacak ve karları daha da düşecekti.

Mal fazlası dedikleri, ilaç toptancılarından promosyon dönemlerinde üç ilaç alana, on ilaç bedava mal almaları da eczacıların karları için yeterli olmamaya başladı.

Yüksek enflasyon dönemlerinde akşamları kepenkleri indirip, tek tek stoktaki ilaçların fiyatlarını haftada bir arttırdıklarında aradaki farkı devlete veriyorlarmış yaklaşımını sürdürüyorlar adeta.

Evet gerçekten mesleğin tadı kalmamıştı.

Bu nokta TEB'in (Türkiye Eczacılar Birliği) gelmesini istediği noktaydı adeta, kendisinin de içinde yer aldığı gerilimi daha da tırmandırdı.

Bakanlığın, ilaçları ucuzlatarak hem halkın, hem de devletin sırtına yüklenmiş milyarlarca liralık maliyeti aşağı çekme konusundaki adımını bahane ederek, eczacılarla hükümeti karşı karşıya getirdi.

Bakanlık TEB'in ne yapmaya çalıştığını anladığı için, önce stok maliyetlerinin ilaç firmaları tarafından karşılanacağına dair açıklamayı yaptı, TEB'i durduramadı. Arkasından eczaneleri sözleşmeleri iptal etmekle uyardı, yine fayda sağlamadı. Eczacılar bir yandan gelen fiyat farkını ilaç firmaları karşılayacak açıklamasını, diğer yandan sert uyarıyı göz ardı ettiler. Sonuçta bir günlük kapatma eylemini gerçekleştirdiler.

Peki, ne oldu? Ne elde ettiler? Hiçbir şey elde etmedikleri gibi şimdi eldekini de kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldılar.

Şimdi sonuca gelelim.

Süreç içinde, yirmi dört bin eczacıdan kaçı aktif karar mekanizması içinde yer aldı diye düşünen oldu mu? Türkiye Eczacılar Birliği içinde yer alan birkaç kişi olayı siyaseten yönetmeye kalkıp, hükümetle koskoca bir sektörü karşı karşıya getirdi. TEB, eczacıların çıkarlarını koruyacağını ileri sürerek onları politize etti ve yıllardır düşünülen, ilaçların büyük marketlerde de satılması konusunun önü açıldı. TEB yaptığı eylemin böyle bir sonuca neden olacağını öngörmeden mi yaptı bilemiyorum. Bunu eczacıların düşüncesine bırakıyorum. Ama sonuçta balinalar gibi intihar etmiş oldular.

Mehmet Ziya Gökalp

Yeni Şafak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder