29 Temmuz 2009 Çarşamba

Obama'nın çelişkileri (Hüsnü Mahalli)

ABD Başkanı Obama, Türkiye'den sonra Suudi Arabistan ve Mısır'a giderek Arap ve İslam alemi ile yeni türden ilişki geliştirmek istediğini söylemişti. Obama, İran ile Suriye'ye de olumlu mesajlar göndererek Ortadoğu'da barış ve istikrar istediğini açıklamıştı.
Söylemekle yetinmeyen Obama, temsilcilerini bölge ülkelerine göndererek barış için neler yapabileceğine bakıyor, barışa direnen İsrail Başbakanı Netanyahu'ya baskılarını yoğunlaştırıyor.
Cumartesi günü Şam'da Başkan Esad ile görüşen Obama'nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, Tel Aviv'e geçerek İsrailliler'den barış yolunda adım atmalarını istedi. Bu baskılardan bunalan Netanyahu, İsrail hahamlarından yardım talep etti. Dinci Şas Partisi kurucusu Hahambaşı Afodya Yasef, Amerika'daki Yahudi örgütlerine mektup yollayarak ''İsrail'e sahip çıkın ve Obama'nın önünü kesmek için gereken her şeyi yapın' dedi. Bunun üzerine Yahudi lobileri Washington'daki yandaşlarını harekete geçirerek İsrail lehine farklı adımlar atmalarını sağladı.
Geçen hafta İsrail-ABD ortak yapımı Arow -2 füzelerinin ilk denemesi Amerika'da yapıldı. Peşinden Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates önceki gün İsrail'e geldi.
Gates, Netanyahu ile İsrail'in ABD'den almayı düşündüğü dünyanın en gelişmiş uçağı F-35'leri ve İran'ın nükleer dosya konusunu konuştu. Aynı konuları perşembe günü İsrail'e gelecek olan Ulusal Güvenlik Sekreteri James Jones konuşacak. Gates ve Jones savaş konularını konuşurken, Mitchell ve cuma günü İsrail'e gelecek olan Clinton'ın Ortadoğu Koordinatörü Denis Ross barış konularını görüşecek.
Hani deyim yerindeyse bu ne turşu bu ne lahana!
Yani Başkan Obama bir yandan İsrail'i barış için ikna etmeye çalışırken öbür yandan İran ya Arap ülkelerini vurabilmesi için Tel Aviv'e F-35'leri ve Arow-2'leri vermeyi planlıyor.
Oysa bölgeden gelen haberlere bakılırsa Obama bölgesel barış için yeni bir Ortadoğu Konferansı'nın hazırlıklarını yapıyor.
Bu konferansa Mısır, Ürdün, İsrail, Filistin, Suudi Arabistan, Türkiye, Suriye, Lübnan, Fransa, İspanya, İngiltere, Rusya'nin yanı sıra Arap ve Avrupa'dan başka ülkeler çağırılacak.
Ama bu konferansın olabilmesi için öncelikle İsrail'in ikna edilmesi gerekiyor. İsrail'in ikna edilerek ya da zorla 'evet' demediği bir barışın doğal olarak hiçbir anlamı olmayacak. Başkenti Doğu Kudüs olan ve Gazze ile Batı Şeria'nın tüm toprakları üzerinde kurulacak bağımsız bir Filistin devletine 'evet' denmesi ve Suriye'nin Golan bölgesinden çekilmesi ise Siyonist hareketin sonu olacağı için hiçbir İsrailli bunu kabul etmeyecektir.
İşte bu nedenle ve inandırıcılığını kanıtlaması için Obama'ya düşen görev İsraillilere uçak ve füze vermek yerine onları zorla barışa yanaştırmaktır. İkili oynamak ve bildik Amerikan taktiklerini kullanarak barışın sağlanmayacağını Obama da artık anlamalıdır. Örneğin; Pakistan ordusunu Taliban üzerine süren ve bu ülke üzerinden Afganistan'ı işgal eden ABD, geçen hafta Pakistan'ın can düşmanı Hindistan ile çok kapsamlı askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Hindistan'ın nükleer bombaya sahip olması için İsrail ile birlikte her türlü destek veren ABD yeni anlaşma ile silah sanayinde işbirliği yapacak. Bu işbirliği ile Pakistan'ı mı yoksa Çin'i mi hedef alacağı belli olamayan ABD aynı günlerde Güney Kore'de çok kapsamlı askeri tatbikat yapıyordu. Rusya ve Çin ise buna karşılık olarak son 50 yılın en geniş askeri tatbikatını yaptı.
ABD'nin İran ve dolayısıyla Irak planları ise henüz netlik kazanmadı.
İşte böylesi karmaşık veri ve denklemlerin egemen olduğu bölgesel ve uluslararası ilişkilerde Başkan Obama Ortadoğu'da barışı gerçekleştireceğini söylüyor.
Söylediğim gibi önce İsrail'i ikna edecek ya da zorlayacak sonra da bu coğrafya ile ilgilenen diğer dengelerin aktörleri ile uzlaşarak sonuca gidecek.
Obama'nın gerçekten işi zor. Her an karşısına yeni bir Monica Lewinski çıkabilir!
Baksanıza New Jersey'de İsrail bağlantılı hahamlar bile bir çete kurarak Türkiye'den 10 bin dolara aldıkları böbrekleri 150 bine satıyor ve Yahudi hayır kurumları üzerinden milyonlarca dolarlık para aklama operasyonu yönetiyor.

Hüsnü Mahalli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder