25 Nisan 2009 Cumartesi

NeoCon, Kemalist Ulusalcı İttifakı (Ahmet Turan Han)

27 Nisan muhtırası arifesinde, kullanıcılarının irtica ve bölünme kabuslarını birbirleri ile paylaşarak iman tazelediği, yazılanları SouthPark keyfiyle takip ettiğim o günlerden beri pek ziyaret etmedim bizkackisiyiz platformunu.

Alper Görmüş’ün salı günü Taraf’ta yayımlanan yazısından ve bu yazıya gelen cevaptan sonra farkettim ki, geçen iki yıllık süre zarfında ne düzey değişmiş ne de asırlık kabusların afrodizyak etkisi...

Üzerinde Fatma Aliye Hanım’ın[1] resmi var diye 50 TL’lik banknotları kullanmama, bankamatiklerde kaza ile ellerine geçtiğinde de minimum temas ile en yakın yerden bozdurma yoluna gitme, Alper Görmüş’ün de belirttiği gibi sitenin en popüler kampanyalarından biri.

Dün siteye bakarken anasayfadan verilen haberlerden biri dikkatimi çekti; ‘(Obama) İslamcı AKP’ye Diz çöktü’[2]

Söz konusu haber, daha doğrusu ABD’den müttefik bulmanın heyecanı ile aktarılan çeviri kemalist cenahın o alıştığımız dili ile kaleme alınmış. “Türkiye’nin vahabi bir din devletine çevrilmesi” , “AKP demek, türban, sansür ve şaibeli seçim demektir”, “AKP’nin Neo-Taliban öfkesi” çeviride öne çıkan başlıklar. (Ulusalcı cenahın “Amerikancı AKP” tezi ile çelişen “Anti-Amerikancı AKP“ bölümü nedense öne çıkarılmamış.)

ABD’de muhafazakar Bush yönetimine yakınlığı ile bilinen New York Post’un şahin yazarı Ralph Peters imzası ile yayımlanan yazıda Obama’nın Türkiye ziyareti ve söylemleri ağır bir dille eleştiriliyor.

ABD’li Cumhuriyetçi bir ismin, yıllardır uygulanan neocon politikaların tersine açılımcı söylemler sarfeden Obama’ya ateş püskürmesi anlaşılır birşey. Anlaşılır olmayan, siyasi duruşlarını; “Büyük Ortadoğu Projesi, eşbaşkan, sınırları değiştirme planı” gibi artık duymaktan bıktığımız ulusalcı söylemler üzerine kuran bir oluşumun tamda bu politikaların göbeğindeki bir ismin yazısını büyük bir iştahla sunuyor olması. Üstelik buna sadece bahsettiğim sitede de rastlamıyoruz, internette küçük bir arama yaptım; ulusalcı-kemalist kitle benzer bir duruşla “ABD bile AKP’nin iç yüzünü gördü” anlayışı ile alkış tutmakta bu söyleme.[3] [4] Ralph Peters’a destek mesajı göndermeyi düşünenler bile var.

Peki kimdir Ralph Peters? Burası şüphesiz herkes için çok ilginç!

Ralph Peters, ortadoğuda uzun süre görev yapan emekli bir asker. Biz onu Armed Forces Journal dergisinde yayımlanan ünlü “Blood Borders(Kanlı Sınırlar)”[5] makalesi ile tanıyoruz. Ulusalcı dalgayı nirvanaya ulaştıran ortadoğunun yeni sınırlarını gösteren haritaların da mimarı kendisi. Türkiye’nin Güneydoğusunu kürt devleti, kuzey doğuda bir bölgeyi de Ermenistan olarak resmeden[6], ulusalcıların en popüler forwardlarından biri olan o haritaların, iç politikaya nasıl malzeme edildiğini herkes hatırlayacaktır.Tüm bunların yanında her fırsatta Anti-Amerikancı olduğunu söyleyen bir oluşumun web sitesinde GreenCard reklamının yer alması da ayrı bir ironi olmuş doğrusu[7]

Ahmet Turan Han

[1] Feminist görüşleriyle de bilinen ilk türk kadın romancısı, iddia edildiğine göre Mustafa Kemal muhalifi bir yazar.

[2] http://www.bizkackisiyiz.com/haber.php?haber_id=2445

[3]http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Islamci_AKPnin_onunde_diz_coktu&tarih=09.04.2009&Newsid=232355&Categoryid=1

[4] http://www.bozkurtsesi.com/

[5] http://www.armedforcesjournal.com/2006/06/1833899

[6] http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ralph_Peters_solution_to_Mideast.jpg

[7] http://img187.imageshack.us/img187/7629/bizkackisiyiz.jpg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder