27 Aralık 2008 Cumartesi

Bir duvar yıkıldı (Oktay Gönensin)

Birkaç yıl önce kimileri rüyalarında böyle bir şey görseler korkuyla uyanırlardı:

Çünkü “Kürt”, “Kürtçe” kelimeleri bile onları “ülke bölünüyor” titremesine sokardı.

TRT’nin kürtçe yayına ayırdığı kanal dün deneme yayınına başladı. Dün başlatılan, bundan önce kısa süre için yapılmış olan gibi yasak savma kabilinden bir yayın değil, düpedüz “Kürtçe TV”.

Yayın, İstiklal Marşı ile, bu ülkede yaşayan herkesin bağımsız bir ülkede yaşadığının simgesi olan marş ile açılıyor.

Böyle bir yanının başlamasıyla, cumhuriyetin ilk yıllarındaki isyanların ardından gelen devletin resmi politikası terk edilmektedir. Özet olarak “Kürt ve Kürt kimliği yoktur” kararı üzerine kurulu bu politika dün yine resmi olarak terk edilmiştir.

Devletin “Kürt yoktur” sözünden Kürtçe TV yayınına kadar gelmesi kolay olmamıştır. “Kürt meselesi vardır” sözünün vatan hainliğinin kanıtı olarak görüldüğü dönem de geride kalmıştır.

Yıllar boyunca korkularla örülerek inşa edilmiş ve giderek güçlenmiş duvarların bir çırpıda yıkılması mümkün değil. Ama Türkiye, bu duvarların yıkılabildiği bir aşamaya geldiğini de göstermiştir.

***


Yaklaşık 12 milyon dolayındaki Türk vatandaşı kendisini Kürt olarak niteliyor ve kimliğinin gereklerini yaşamak istiyor. Bugün için dil ve yayının öne çıktığı görülüyor. Ama bir de terör döneminin açtığı yaraların sarılması ve tedavi edilmesi meselesi var.

Bu da kolay bir süreç değil. Irak ve Kuzey Irak yöneticileri ile terör meselesinde belli bir anlaşmaya doğru ilerleme sağlanmışken, devletin televizyonunun Kürtçe yayına başlamasına da bir gün kalmışken askerin bir aracın taranması ve üç askerin şehit edilmesinin anlamı üzerine düşünmek gerekiyor.

***


Şu anda öncelik, dağdakilerin inmeye başlaması ve çeşitli nedenlerle Kuzey Irak’a gitmiş olan fakat terör eylemleriyle doğrudan ilişkili olmayan Türk vatandaşlarının evlerine dönmeleridir.

Ankara gerekli yasal dayanağın bulunduğunu tekrarlıyor, ancak bunun için bir de güven ortamının yaratılması gerekiyor.

TRT’nin Kürtçe yayını bu açıdan görmek ve başka duvarların da yıkılabileceğini düşünmeye başlamak, çözüme daha hızlı yaklaşılmasını sağlayacaktır. Kazanılan her gün, her saat daha az acı, daha az kan demektir. Bunu, en sıcak bölgelerde yaşayan Kürt vatandaşlar da açıkça ifade ediyor ve “barış” diyorlar.

Dağdakilerin inmelerini engelleyen duvar da yıkıldığı zaman, “barış” kelimesi daha yakın ve gerçek olacaktır.

Oktay Gönensin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder